Ezen átalakításokat végeztem el az XPS2 notebookomon.
Hűtési módosítások
Alapos meggondolás után végül nekiveselkedtem és szétszedtem a notebookomat hogy valamicskét javítsak a hőelvezetésén.Ezek a fotók jól mutatják hogy mit láttam és mit is csináltam pontosan. Előbb a módosításaimat mutatom be, majd azt hogy hogyan szereltem újra össze a gépet, így visszafelé megnézve a képeket ezt akár szétszedési útmutatónak is lehet használni. Összefoglalásként annyit már itt is mondhatok, meglepő, hogy milyen lazán voltak felrakva a hűtőelemek (alig vagy nem egyenletesen bekenve hővezető pasztával!).
Ügyködésem után ezen alkatrészek megmaradtak feleslegnek, de azért addig megőrzöm őket amíg tart a garancia, mert így bármikor vissza tudom állítani az eredeti állapotot ha mégis csak szervizbe kéne küldenem a laptopot...
Feszültségcsökkentés
A RightMark CPU Clock Utility (RMClock) program segítségével sikerült stabilan levinnem normál/hálózatos üzemmódban a processzor feszültségét az alapértelmezett 1.356V-ról 1.116V-ra. Ezáltal a cpu kb. 30%-kal kevesebb hőt termel és 20%-kal kevesebbet is fogyaszt, mindezt pedig mindenféle teljesítménycsökkentés vagy rizikó nélkül értem el!Ezen szoftveres feszültségcsökkentést valóban csak ajánlani tudom, hiszen pont a hordozható számítógépek esetén jelenthet nagyon sokat egy hűvösebb és kisebb energiaigényű processzor. Aksis üzemmódban egyébként 800MHz-t és 0.7V-t állítottam be, de szerintem a BIOS alapbeállítása is ez volt.
Particionálás
A merevlemezt egyetlen hatalmas partícióval szállították. Én azonban több operációs rendszert is használni szeretnék, valamint jobban szeretem szétválasztani az adataimat és a programokat, ezért a 60GB-os vinyómat a következőképp újra particionáltam (a partíciókat ebben a sorrendben hoztam létre):- 2GB elsődleges partíció: XP
- 4GB elsődleges partíció: Linux
- 8GB elsődleges partíció: későbbi oprendszereknek fenntartva
- 8GB logikai partíció a kibővített partícióban: XP programok
- 15GB logikai partíció a kibővített partícióban: játékok
- 15GB logikai partíció a kibővített partícióban: adatok
- 4GB logikai partíció a kibővített partícióban: Linux programok
Csak így tudtam a merevlemezem mind a 117210241 szektorát teljesen kihasználni: a 0-ás szektorba telepítettem a saját MBR rendszerbetöltő programomat, majd átírtam az XP partíció kezdetét az 1-es szektorra és beállítottam neki a kívánt méretet (ezek után persze újra kellett telepítenem az XP-t, de ezt úgyis mindenképp meg akartam tenni). Majd a másik két elsődleges partíció adatait állítottam be, az összes maradék szektort pedig az egyetlen kibővített partícióhoz rendeltem. A kibővített partíciós táblában mind a 4 partícióbejegyzést kihasználtam a 4 logikai partícióm számára, persze itt is az első szektortól kezdve egészen a vinyó utolsó szektoráig az összes helyet felhasználtam.
XP tuning
Mindig is zavart a rengeteg felesleges program amit egy komplett rendszerre előre feltelepítenek, szerintem ez csak a lámáknak való... Én azonban profi vagyok, és inkább saját magam telepítek, de csakis azt amire tényleg szükségem van. Mivel a partíciókat megváltoztattam, ezért az újratelepítést úgyis el kellett végeznem. Régebben csak problémáim voltak az ACPI-val, ezért az XP-t ACPI nélkül (azaz a standard PC HAL-lel) telepítettem. Hordozható számítógépek esetén ez ugye nem egy fényes ötlet, mert így igencsak korlátozva lesznek az energiaspórolási funkciók, sőt most az XP például nem hajlandó magától kikapcsolni a gépet (mert a BIOS az sajna nem támogatja az APM-et), de nekem így is jó, mert megvannak az energiakezelés vezérléséhez szükséges segédprogramjaim. Így legalább az XP kevesebb erőforrást eszik, lásd pl. az IRQ kiosztásomat. De hogy az ütközések feloldására miért nem kerülnek kiosztásra a 3-6 IRQ-k is, vagy legalább miért nem lehet ezt kézzel beállítani, az még nekem is rejtély. Mert ezek pont jól jönnének az USB2 vezérlőnek, a hangkártyának, a gigabites hálókártyának és a videokártyának, így ezen gyors kártyáknak saját osztatlan megszakításuk lehetne.A telepítés után kikapcsoltam a virtuális memóriát, szerintem 2GB RAM esetén erre már nincs szükség. Ezután letiltottam az összes felesleges szolgáltatást, most már csak a következők indulhatnak automatikusan:
- Plug and Play a hardveres változások automatikus érzékeléséhez és konfigurálásához
- Távoli eljáráshívás (RPC) a Windows belső kommunikációjához
- Windows audió a hangoskodáshoz
- Eseménynapló a naplózáshoz
- DCOM-kiszolgáló folyamatindító a további szolgáltatások automatikus indításához
Végül több rendszer- / registry optimalizáló segédprogramot is lefuttattam hogy a lehető legtöbbet hozzam ki a notebookomból.
FanGUI portolás
Portoltam a már jól ismert I8KFanGUI ventillátorvezérlő programot XPS2-re:- GPU és DIMM hőmérsékletek nincsenek többé felcserélve.
- A kijelzett GPU hőmérséklet most megegyezik a ForceWare meghajtóban mért maghőmérséklettel.
- A hűtőventillátorok valós fordulatszáma kerül megjelenítésre.
- Hőmérsékleti küszöbök már 20℃-tól állíthatók.
- Az automatikus hőmérsékletszabályzás által beállított értékek azonnal megjelennek.
- Hőmérsékletdiagram kétszer magasabb, 3 helyett 4 halványabb segédvonallal.
- DIMM, HD és Other hőmérsékletek is megjeleníthetőek a hőmérsékletdiagramon.
- Automatikus hőszabályozás (Temperature control fül) módosítása: a bal oldali (CPU) ventillátort már a videochip hőmérséklete is vezérli (lásd GPU fan level 3 és 4)!!!
- Először az eredeti I8kfanGUI V2.2.0-t kell a diefer.de címről telepíteni.
- A szintén ott található frissítésre nincs szükség, de nem is zavar ha mégis telepítésre kerül.
- A portolt verzió innen letölthető, kicsomagolás után pedig egyből használható az eredeti i8kfangui.exe helyett.
- Ha a programot automatikus indítással használják, a portolt verzióban mindenképp meg kell nyomni az Opciók gombot, majd azt az OK gombbal kell bezárni, csak ezután fog a régi verzió helyett a portolt változat automatikusan indulni!
- Hőszabályzási profilok használata esetén a küszöbértékeket újra meg kell adni!
Aktuális hardverkonfigurációmról és teszteredményeimről _A("../", "itt"); ?> bővebben lehet olvasni.