Környezetünkről az információk legnagyobb részét a látás segítségével szerezzük be. Bár még az agyban történő képalkotás pontos mikéntje nem ismert, rengeteg olyan speciális képet találtak már, melyek szemlélésekor a fellépő érzéki csalódásokból következtetni lehet a háttérben működő feldolgozási mechanizmusokra.Ezek vizsgálata nem csak a mesterséges látás megalkotásában jut szerephez, de elősegíti a számítógépes grafika fejlődését (gondoljunk csak például a játékprogramok megjelenítési minőségének rohamléptékű tökéletesedésére), és persze elég elgondolkodtató dolog saját magunkon is megtapasztalni, hogy mégsem hihetünk feltétel nélkül az érzékeinknek. A továbbiakban szeretnék pár ilyen csalókás képet bemutatni, amiket eddig sikerült mindenhonnan összevadásznom.
Egyenesek
A következő képeken látható egyenesek szigorúan 0, 45 vagy 90 fokban futnak, és valóban egyenesek, tehát csak úgy látszik, mintha összevissza görbülnének, vagy egymás felé tartanának.









Rácsok



Vannak-e kék pontok a rácspontokban?

Háromszögek



A fehér kör a látszat ellenére pontosan a háromszög magasságának felénél helyezkedik el.

Spirálok
A képeken látható körkörös alakzatok spirál formának látszanak, de jobban szemügyre véve őket láthatjuk, hogy valójában koncentrikus körökről van szó.



Mozgó képek



Pörögne ez a kép?



Méretkülönbségek




A függőleges egyenesek egyenlő hosszúak.


Megfordítható képek




Kétértelmű képek







Arcfelismerés




Szín- és alakfelismerés



Ez a kép csak 3 színt tartalmaz.



Kétértelmű 3D alakzatok



Kiskocka a sarokban, vagy nagykockából hiányzik egy sarok?

Térbeli lehetetlenségek
A következő képek olyan konstrukciókat ábrázolnak, melyek akármennyire logikusnaklátszanakígy a papíron, a háromdimenziós térben nem létezhetnek.









